Doğadan 7 Otlu Çay

Kışın gelmesi ve havaların soğuması ile birlikte hastalıklar ortaya çıkmaya başladı ve biz de şifalı bitki çayları dünyasına dalıverdik. Hafif hafif baş gösteren grip belirtleri olunca, faydalı olabilecek bir bitki çayı içeyim dedim ve dolabımda Doğadan 7 Otlu Çayı buldum. Ne zaman aldığımı net hatırlamıyorum ama bu tarz bardak poşet bitki çaylarından oldukça fazla çeşit var dolabımda, zamanla hepsini paylaşacağım.

Yalnız içmeye başladıktan sonra içeriğinin detaylarına bakınca, aslında daha çok zayıflama ve metabolizmayı hızlandırmaya yönelik bitkilerin olduğunu gördüm, yine de olsun, doğadan gelen şifaya kapımız açık diyerek boğazımı yumuşatmaya devam ettim :)

Doğadan 7 Otlu Çay, içerisinde metabolizmayı hızlandıracak ve bağışıklık sistemine de faydalı olacak yedi farklı bitki içeriyor. Bunlar; Biberiye, Funda yaprağı, mate yaprağı, kekik, yeşil çay, kiraz sapı ve ısırgan yaprağı.

Çayı sıcak suda 5 dakika kadar bekleterek demledim. Açıkçası tadı benim damak tadıma uygun değil ama bu tarz bitki çayları tadından daha çok şifa niyetiyle içilir, bu nedenle tat kısmını ikinci plana itebilirsiniz. Kokusu ve tadında kekik diğer bitkilere göre daha baskın geldi bana. Ben çaylara genellikle şeker atmam ve bu çayı da şekersiz içtim. Belki bir miktar bal ilave ederseniz daha lezzetli bir hal alabilir sizin için. İçinde yer alan bitkilerin faydalarına değinecek olursak da:

Biberiye: Hazımsızlık, çarpıntı, baş dönmesi, migren gibi rahatsızlıklara iyi gelir. 

Funda Yaprağı: Bu bitkiyi genelde zayıflama amaçlı tercih ediyorlar ancak şifa olarak da idrar söktürücü, ishali giderici, böbrek taşını düşürmeye yardımcı olarak kullanılabiliyor.

Mate Yaprağı: Mate çayı olarak da tek başına satılan bu bitki yağ yakımına yardımcı, metabolizmayı da hızlandırıyor.

Kekik: Antioksidan özelliği ile bilinir, öksürük, romatizma, stres ve sindirim sistemi için de faydalıdır.

Yeşil Çay: Aslında bildiğimiz siyah çay ile aynı bitkidir ama işleniş yöntemi farklıdır. Metabolizmayı hızlandırır, kalori yakmayı kolaylaştırır. Güçlü ve dinç hissettirir.

Kiraz Sapı: Kurutulmuş kiraz sapı, idrar söktürücü, ödem atıcı, idrar yolu enfeksiyonlarını gidericidir. Zayıflama amacı ile yaygın olarak kullanılır.

Isırgan Yaprağı: Oldukça zengin bir vitamin kaynağıdır. Böbrek taşı oluşumunu önleyici, idrar yollarını rahatlatıcı özellikleri vardır. Soğuk algınlığına iyi gelir ve sindirime de destek olur.

Görüldüğü gibi şifalı olduğu kadar, formunu korumak isteyenlerin de başvuracağı bir ürün Doğadan 7 otlu çay.

Kategori: 
Benzer Konular
Hibiskus Çayı Nedir, Nasıl Demlenir?
Son zamanlarda çok sık dil getirilen Hibiskus çayı nedir derseniz,  birçok doktor ve diyetisyen tarafından danışanlarına önerilmektedir. Elbette doğru tüketimi ve doğru miktarı oldukça önemlidir. Her şeyin azının yararı olacağı gibi çoğunun zararının olacağını da unutmayınız.Hibiskus çayının...
blues
- 0 yorum
Bergamotlu Çay Nasıl Yapılır?
Bunu aslında bir blog yazısı olarak da ekleyebilirdim ama forum bölümüne eklemek istedim. Hadi bakalım bergamotlu çay nasıl yapılır bir tartışalım :)Bergamotlu çay demlemek istiyorsanız iki farklı yöntem ile çayınızı hazırlayabilirsiniz. Bergamot sarı renkte olan ve aslında limona bezeyen ama...
keops
- 0 yorum
Doğuş Ihlamur Çayı
En ufak kırgınlıkta, hafif boğazlarımız ağrıdığı zaman ya da havaların soğumaya başladığını görüp önceden önlem almak istediğimizde ilk sarıldığımız içeceklerden birisi ıhlamur. Elbette makbul olanı bitki olarak alıp kendi çaydanlığınızda demlemeniz. Ancak ofis ortamında, evden uzakta ya da...
caydanlik
- 0 yorum
Çaykur - #TEAmojiNOW
Çaykur'un başlattığı bir hashtag var: #TEAmojiNOW. Türkiye'nin en önemli sembollerinden birisi şüphesiz Türk Çayı. Ancak kullandığımız mobil cihazlarımızın emoji setlerinde kahveler, kupalar, yiyecekler vb. var ancak bir ince belli çay bardağı yok :) Bu hashtag'de bir yerlerin dikkatini çekerek...
caydanlik
- 1 yorum
Migros Bardak Poşet Siyah Çay
Zincir marketlerin hemen hepsinin kendi markasıyla çıkardığı uygun fiyatlı ürünleri var ve Migros Bardak Poşet Siyah Çay da bunlardan birisi. Çayın markası Migros ancak üreticisi Doğadan firması. Yani Migros bu çayı, kendi adına Doğadan'a ürettirmiş.Piyasada çok sayıda sallama çay denilen bardak...
caydanlik
- 0 yorum
Çay hakkında söyleyeceklerim var!
Yeni Yazılar
Les 2 Marmottes - Camomille Matricaire...
Oolong çayı nedir diye baktığımızda,...
Halk arasında daha çok keçiboynuzu...
Dünyada en çok tercih edilen ve...
Son zamanlarda çok sık dil getirilen...
Yeni Eklenen Videolar
Lipton'un 2018'in ilk günlerinde yayına...
Kahvaltıda çay içmek bizim kültürümüzde...
Çaykur'un birkaç gündür televizyonlarda...
Çaydanlığın kararması, kireç tutması vb...
Amerika'da birisi, minibüsünü bir nevi...
Çaydanlığı Fokurdatanlar