Doğadan 7 Otlu Çay

Kışın gelmesi ve havaların soğuması ile birlikte hastalıklar ortaya çıkmaya başladı ve biz de şifalı bitki çayları dünyasına dalıverdik. Hafif hafif baş gösteren grip belirtleri olunca, faydalı olabilecek bir bitki çayı içeyim dedim ve dolabımda Doğadan 7 Otlu Çayı buldum. Ne zaman aldığımı net hatırlamıyorum ama bu tarz bardak poşet bitki çaylarından oldukça fazla çeşit var dolabımda, zamanla hepsini paylaşacağım.

Yalnız içmeye başladıktan sonra içeriğinin detaylarına bakınca, aslında daha çok zayıflama ve metabolizmayı hızlandırmaya yönelik bitkilerin olduğunu gördüm, yine de olsun, doğadan gelen şifaya kapımız açık diyerek boğazımı yumuşatmaya devam ettim :)

Doğadan 7 Otlu Çay, içerisinde metabolizmayı hızlandıracak ve bağışıklık sistemine de faydalı olacak yedi farklı bitki içeriyor. Bunlar; Biberiye, Funda yaprağı, mate yaprağı, kekik, yeşil çay, kiraz sapı ve ısırgan yaprağı.

Çayı sıcak suda 5 dakika kadar bekleterek demledim. Açıkçası tadı benim damak tadıma uygun değil ama bu tarz bitki çayları tadından daha çok şifa niyetiyle içilir, bu nedenle tat kısmını ikinci plana itebilirsiniz. Kokusu ve tadında kekik diğer bitkilere göre daha baskın geldi bana. Ben çaylara genellikle şeker atmam ve bu çayı da şekersiz içtim. Belki bir miktar bal ilave ederseniz daha lezzetli bir hal alabilir sizin için. İçinde yer alan bitkilerin faydalarına değinecek olursak da:

Biberiye: Hazımsızlık, çarpıntı, baş dönmesi, migren gibi rahatsızlıklara iyi gelir. 

Funda Yaprağı: Bu bitkiyi genelde zayıflama amaçlı tercih ediyorlar ancak şifa olarak da idrar söktürücü, ishali giderici, böbrek taşını düşürmeye yardımcı olarak kullanılabiliyor.

Mate Yaprağı: Mate çayı olarak da tek başına satılan bu bitki yağ yakımına yardımcı, metabolizmayı da hızlandırıyor.

Kekik: Antioksidan özelliği ile bilinir, öksürük, romatizma, stres ve sindirim sistemi için de faydalıdır.

Yeşil Çay: Aslında bildiğimiz siyah çay ile aynı bitkidir ama işleniş yöntemi farklıdır. Metabolizmayı hızlandırır, kalori yakmayı kolaylaştırır. Güçlü ve dinç hissettirir.

Kiraz Sapı: Kurutulmuş kiraz sapı, idrar söktürücü, ödem atıcı, idrar yolu enfeksiyonlarını gidericidir. Zayıflama amacı ile yaygın olarak kullanılır.

Isırgan Yaprağı: Oldukça zengin bir vitamin kaynağıdır. Böbrek taşı oluşumunu önleyici, idrar yollarını rahatlatıcı özellikleri vardır. Soğuk algınlığına iyi gelir ve sindirime de destek olur.

Görüldüğü gibi şifalı olduğu kadar, formunu korumak isteyenlerin de başvuracağı bir ürün Doğadan 7 otlu çay.

Kategori: 
Benzer Konular
İçtiğimiz Çayı Ne Kadar Tanıyoruz?
140Journos ve Gastronomika birlikteliğiyle ortaya çıkan, dünyadaki en yüksek kişi başı çay tüketimine sahip ülke olan Türkiye'de, tüketicilerin içtikleri çayı ne kadar tanıdıklarının su gibi anlatıldığı kısa bir belgesel.
caydanlik
- 0 yorum
Milupa Gece Çayı
Bizim ufaklık bitki çaylarını çok seviyor ve özellikle rezene ile ıhlamura özel bir ilgisi var. Daha önce yazdığım gibi annesi de rezene ve emziren anne çaylarını içiyor. Durum böyle olunca biz de çeşitli çayları deniyoruz. Milupa Gece Çayı da 6.aydan itibaren bebeklerin, küçük çocukların ve...
caydanlik
- 0 yorum
A101 Lipton Doğu Karadeniz Demlik Poşet Çay Kampanyası 11 Kasım - 17 Kasım 2017
Şu anda A101 marketlerde 10 TL alışveriş yapanlara, içerisinde 48 adet demlik poşet bulunan Lipton Doğu Karadeniz çay 9,45 TL yerine 4,95 TL. Oldukça iyi bir kampanya gibi duruyor.
caydanlik
- 1 yorum
Çaydanlık süzgeci nasıl takılır?
Evdeki çaydanlığın süzgeci çıkmış, dem doldururken hep çay geliyor bardağa. Marketten çaydanlık süzgeci aldım ama nasıl takılır bilmiyorum, bu konuda deneyimi olan, süzgeç nasıl takılır bilen varsa, cahile anlatır gibi anlatabilir mi :)
keops
- 2 yorum
Doğadan Rezene Çayı
Bir başka bardak poşet bitki çayı ile karşınızdayız: Doğadan Rezene. Rezene bitkisi ve bu bitkinin çay olarak içimi pek çok farklı amaçla tercih ediliyor. Rezene'nin hem sakinleştirici bir özelliği var hem de özellikle emziren kadınlar sütlerinin artması için rezeneyi tercih ediyor. İşin bu...
caydanlik
- 0 yorum
Çay hakkında söyleyeceklerim var!
Yeni Yazılar
Les 2 Marmottes - Camomille Matricaire...
Oolong çayı nedir diye baktığımızda,...
Halk arasında daha çok keçiboynuzu...
Dünyada en çok tercih edilen ve...
Son zamanlarda çok sık dil getirilen...
Yeni Eklenen Videolar
Lipton'un 2018'in ilk günlerinde yayına...
Kahvaltıda çay içmek bizim kültürümüzde...
Çaykur'un birkaç gündür televizyonlarda...
Çaydanlığın kararması, kireç tutması vb...
Amerika'da birisi, minibüsünü bir nevi...
Çaydanlığı Fokurdatanlar