Doğadan 7 Otlu Çay

Kışın gelmesi ve havaların soğuması ile birlikte hastalıklar ortaya çıkmaya başladı ve biz de şifalı bitki çayları dünyasına dalıverdik. Hafif hafif baş gösteren grip belirtleri olunca, faydalı olabilecek bir bitki çayı içeyim dedim ve dolabımda Doğadan 7 Otlu Çayı buldum. Ne zaman aldığımı net hatırlamıyorum ama bu tarz bardak poşet bitki çaylarından oldukça fazla çeşit var dolabımda, zamanla hepsini paylaşacağım.

Yalnız içmeye başladıktan sonra içeriğinin detaylarına bakınca, aslında daha çok zayıflama ve metabolizmayı hızlandırmaya yönelik bitkilerin olduğunu gördüm, yine de olsun, doğadan gelen şifaya kapımız açık diyerek boğazımı yumuşatmaya devam ettim :)

Doğadan 7 Otlu Çay, içerisinde metabolizmayı hızlandıracak ve bağışıklık sistemine de faydalı olacak yedi farklı bitki içeriyor. Bunlar; Biberiye, Funda yaprağı, mate yaprağı, kekik, yeşil çay, kiraz sapı ve ısırgan yaprağı.

Çayı sıcak suda 5 dakika kadar bekleterek demledim. Açıkçası tadı benim damak tadıma uygun değil ama bu tarz bitki çayları tadından daha çok şifa niyetiyle içilir, bu nedenle tat kısmını ikinci plana itebilirsiniz. Kokusu ve tadında kekik diğer bitkilere göre daha baskın geldi bana. Ben çaylara genellikle şeker atmam ve bu çayı da şekersiz içtim. Belki bir miktar bal ilave ederseniz daha lezzetli bir hal alabilir sizin için. İçinde yer alan bitkilerin faydalarına değinecek olursak da:

Biberiye: Hazımsızlık, çarpıntı, baş dönmesi, migren gibi rahatsızlıklara iyi gelir. 

Funda Yaprağı: Bu bitkiyi genelde zayıflama amaçlı tercih ediyorlar ancak şifa olarak da idrar söktürücü, ishali giderici, böbrek taşını düşürmeye yardımcı olarak kullanılabiliyor.

Mate Yaprağı: Mate çayı olarak da tek başına satılan bu bitki yağ yakımına yardımcı, metabolizmayı da hızlandırıyor.

Kekik: Antioksidan özelliği ile bilinir, öksürük, romatizma, stres ve sindirim sistemi için de faydalıdır.

Yeşil Çay: Aslında bildiğimiz siyah çay ile aynı bitkidir ama işleniş yöntemi farklıdır. Metabolizmayı hızlandırır, kalori yakmayı kolaylaştırır. Güçlü ve dinç hissettirir.

Kiraz Sapı: Kurutulmuş kiraz sapı, idrar söktürücü, ödem atıcı, idrar yolu enfeksiyonlarını gidericidir. Zayıflama amacı ile yaygın olarak kullanılır.

Isırgan Yaprağı: Oldukça zengin bir vitamin kaynağıdır. Böbrek taşı oluşumunu önleyici, idrar yollarını rahatlatıcı özellikleri vardır. Soğuk algınlığına iyi gelir ve sindirime de destek olur.

Görüldüğü gibi şifalı olduğu kadar, formunu korumak isteyenlerin de başvuracağı bir ürün Doğadan 7 otlu çay.

Kategori: 
Benzer Konular
Almanyadaki Çaykur Çay Fiyatı
Önce ekşisözlükte gördüğüm ardından sosyal medyada epey yankı bulan bir konu vardı, burası gibi bir çay sitesinde başlığını göremeyince ben açayım dedim. Konu şu, bizim yerli ve milli markamız Çaykur'un bir çayı Türkiyede yaklaşık 26 lirayken Almanyada bir markette yaklaşık 10 liraya satılıyor. Bu...
rizeli
- 1 yorum
Doğuş Rezene Çayı
Daha önce başka bir markanın rezene çayı hakkında yazmıştım. Rezene çayının faydaları konusuna hızlıca tekrar değinecek olursam;Anne sütünü arttırdığı biliniyorMidede oluşan gazı azaltıyorBağışıklık sistemini güçlendirirBağırsakları temizlerSindirime yardımcı olurBunların dışında da elbette başka...
caydanlik
- 0 yorum
Ayahuasca Çayı
Anavatanı Peru Amazon ormanları olarak bilinen Ayahuasca çayı, Cobino Kızılderileri tarafından çokça tüketilmekte ve Şaman İksiri olarak bilinmektedir. Kullanımının çok dikkatli yapılması gerekilen bu çayın aşırı tüketimi kişiyi ölüme dahi götürebilir. Son günlerde çok popüler olmaya başlayan bu...
blues
- 0 yorum
Çaydanlığın içindeki kireç nasıl temizlenir?
Çok çay içen biriyseniz çaydanlığı da çok kullanıyorsunuz mecburen. Normal damacanadaki içme suyuyla yapınca çok olmasa da musluk suyuyla çay demleyince içinde bir süre sonra kireç oluşmaya başlıyor. Kireç miktarı arttıkça da çayın tadı bozuluyor. Çaydanlığın içindeki bu kireç oluşumu nasıl...
blues
- 1 yorum
Yeşilin Buğusu - TRT Belgeseli
TRT Belgesel kanalının Türkiye'deki çay üretimi ve çay kültürü hakkında hazırlamış olduğu önemli bir belgesel Yeşilin Buğusu. Ancak resmi Youtube kanalına sadece belgeselin fragmanlarını yüklemişler. Sadece TRT Diyanet'te yayınlanan birinci bölümün tamamını bulabildim ve onu da burada paylaşıyorum...
caydanlik
- 0 yorum
Çay hakkında söyleyeceklerim var!
Yeni Yazılar
Les 2 Marmottes - Camomille Matricaire...
Oolong çayı nedir diye baktığımızda,...
Halk arasında daha çok keçiboynuzu...
Dünyada en çok tercih edilen ve...
Son zamanlarda çok sık dil getirilen...
Yeni Eklenen Videolar
Lipton'un 2018'in ilk günlerinde yayına...
Kahvaltıda çay içmek bizim kültürümüzde...
Çaykur'un birkaç gündür televizyonlarda...
Çaydanlığın kararması, kireç tutması vb...
Amerika'da birisi, minibüsünü bir nevi...
Çaydanlığı Fokurdatanlar