Tirebolu 42 Çayı

Tirebolu 42 çayı ile tanışmamız aslında bir kaç yıl öncesine dayanıyor. Ordu'da yaşadığımız dönemlerde oradaki marketlerde bulabildiğimiz (Aslen bir Giresun markası) ama İstanbul'a gelince pek satılmayan bir çaydı. Ta ki yakın döneme kadar. Tirebolu 42 artık büyük marketlerde rahatlıkla bulunabiliyor. Biz de uzun bir aradan sonra bu haftasonu evimize gidebilince, bir çay demleyelim artık dedik :)

Tirebolu 42 çayı, üzerinde de yazdığı gibi çay bitkisinin en önemli yeri olan ilk 2,5 yapraktan özel olarak üretilen bir çay. Fiyat/performans oranı çok iyi bir seviyede. Dün akşam çayı demlerken, demliğin ucunu da kapatıp daha yoğun bir aroma almayı tercih ettim. Gerçekten de iyi bir dem almak için çok fazla kaşık çay atmaya gerek kalmadan, içimi güzel, ağızda lezzetli bir çay tadı bırakan deme ulaştık. Çayın kalitesini zaten demlemeden önce, kuru çay formundayken, içerisinde çöp olmamasına, küçük parçalar halinde yer almasına bakarak da anlayabilirsiniz. Sizin başka yöntemleriniz varsa yorum olarak ya da forumda bir konu açarak anlatırsanız çok makbule geçer.

Biraz da paket üzerindeki bilgileri aktaralım: Tirebolu 42; Tirebolu yöresinde geleneksel yöntemlerle yetiştirilen ve toplanan iki buçuk yaprak çay filizlerinin işlenmesi ile elde edilmiş özel bir üretimdir.

Tirebolu 42 çayı nasıl demlenir?

Kireçsiz su kullanınız. Her bardak için bir çay kaşığı Tirebolu 42 Çayı koyunuz. Kaynayan suyu demliğe koyup, kuru çayı üzerine koyunuz ve kısık ateşte 15-20 dakika demleyiniz.

Benim lezzetini sevdiğim ve severek tükettiğim bir çay. Tavsiye eder miyim? Elbette.

Kategori: 
Yorumlar

1 cevap

caydanlik kullanıcısının resmi
caydanlik
Oca 23, 2019
Şöhret Puanı: 106
Son dönemlerde, enflasyon ile birlikte market fiyatları artmasına rağmen, hem kaliteli hem uygun fiyatlı olarak sürekli bu çayı kullanmaya başladım. 2019 Ocak ayı itibariyle marketlerde ortalama 24-25 TL 1 Kg fiyatı.
Benzer Konular
TR28 Tirebolu Çayı aynı markanın mı?
Dün markette "Tirebolu Çayında kampanya TR 28 tirebolu çayı" diye bir çay gördüm. Acaba bu Tirebolu 42'nin bir ürünü mü, daha önce TR28 çayı deneyen oldu mu?
blues
- 1 yorum
Bedava Çay Dağıtan Minibüs
Amerika'da birisi, minibüsünü bir nevi çay sebiline dönüştürmüş. Minimal bir yaşamı tercih eden bu arkadaş canının istediği noktada aracını durduruyor ve demlediği çayı insanlara ücretsiz olarak servis ediyor. Bu vesileyle pek çok insanla tanıştığını da söyleyen arkadaşa "peki bunu neden yapıyorsun...
caydanlik
- 0 yorum
Migros Rezene Bitki Çayı
Migros markalı bir başka ürünü denedim bu hafta, Migros Rezene Bardak Poşet Çay. Geçtiğimiz yazıda bahsettiğim fiyat/performans olarak uygun olan siyah çayın ardından, rezene ihtiyacı doğunca Migros Rezeneyi de deneyelim dedim, hem de 25'li paketi yine 2,25 liraya!Bu bitki çayı ile de sağlamasını...
caydanlik
- 0 yorum
Çay Yanına Atıştırmalıklar
Milkman Tahinli Süt başlığımdan da anlaşılacağı gibi bir tahin hastası olarak çay yanında da tahinli çörek vb. şeyleri çok seviyorum. Bugün de markette yeni çıkmış olan Eti Hoşbeş Tahin Kremalı Gofreti gördüm ve hemen denemek için aldım. Küçük paketi 1.25 TL. Açıkçası beklediğimden çok iyi çıktı,...
keops
- 0 yorum
Çayın Çok Pahalı Olduğu Mekanlarda Yapılmak İstenenler
Gittiğiniz bir mekanda içtiğiniz bir bardak çayın fiyatını görünce afallıyorsanız, İlker Gümüşoluk bu durumda ne yapılması gerektiğini anlatan eğlenceli bir video hazırlamış.
blues
- 0 yorum
Çay hakkında söyleyeceklerim var!
Yeni Yazılar
Les 2 Marmottes - Camomille Matricaire...
Oolong çayı nedir diye baktığımızda,...
Halk arasında daha çok keçiboynuzu...
Dünyada en çok tercih edilen ve...
Son zamanlarda çok sık dil getirilen...
Yeni Eklenen Videolar
Lipton'un 2018'in ilk günlerinde yayına...
Kahvaltıda çay içmek bizim kültürümüzde...
Çaykur'un birkaç gündür televizyonlarda...
Çaydanlığın kararması, kireç tutması vb...
Amerika'da birisi, minibüsünü bir nevi...
Çaydanlığı Fokurdatanlar