Tirebolu 42 Çayı

Tirebolu 42 çayı ile tanışmamız aslında bir kaç yıl öncesine dayanıyor. Ordu'da yaşadığımız dönemlerde oradaki marketlerde bulabildiğimiz (Aslen bir Giresun markası) ama İstanbul'a gelince pek satılmayan bir çaydı. Ta ki yakın döneme kadar. Tirebolu 42 artık büyük marketlerde rahatlıkla bulunabiliyor. Biz de uzun bir aradan sonra bu haftasonu evimize gidebilince, bir çay demleyelim artık dedik :)

Tirebolu 42 çayı, üzerinde de yazdığı gibi çay bitkisinin en önemli yeri olan ilk 2,5 yapraktan özel olarak üretilen bir çay. Fiyat/performans oranı çok iyi bir seviyede. Dün akşam çayı demlerken, demliğin ucunu da kapatıp daha yoğun bir aroma almayı tercih ettim. Gerçekten de iyi bir dem almak için çok fazla kaşık çay atmaya gerek kalmadan, içimi güzel, ağızda lezzetli bir çay tadı bırakan deme ulaştık. Çayın kalitesini zaten demlemeden önce, kuru çay formundayken, içerisinde çöp olmamasına, küçük parçalar halinde yer almasına bakarak da anlayabilirsiniz. Sizin başka yöntemleriniz varsa yorum olarak ya da forumda bir konu açarak anlatırsanız çok makbule geçer.

Biraz da paket üzerindeki bilgileri aktaralım: Tirebolu 42; Tirebolu yöresinde geleneksel yöntemlerle yetiştirilen ve toplanan iki buçuk yaprak çay filizlerinin işlenmesi ile elde edilmiş özel bir üretimdir.

Tirebolu 42 çayı nasıl demlenir?

Kireçsiz su kullanınız. Her bardak için bir çay kaşığı Tirebolu 42 Çayı koyunuz. Kaynayan suyu demliğe koyup, kuru çayı üzerine koyunuz ve kısık ateşte 15-20 dakika demleyiniz.

Benim lezzetini sevdiğim ve severek tükettiğim bir çay. Tavsiye eder miyim? Elbette.

Kategori: 
Benzer Konular
TR28 Tirebolu Çayı aynı markanın mı?
Dün markette "Tirebolu Çayında kampanya TR 28 tirebolu çayı" diye bir çay gördüm. Acaba bu Tirebolu 42'nin bir ürünü mü, daha önce TR28 çayı deneyen oldu mu?
blues
- 1 yorum
Lipton Reklamı - Çaylar Hazırsa Konuşalım Artık
Lipton'un 2018'in ilk günlerinde yayına aldığı "Konuşacağımız çok konu var... Hadi çaylar hazırsa #KonuşalımArtık" başlıklı reklam televizyon kanallarında dönmeye başladı. Gerçekten de konuşulabilecek çok şey olmasına rağmen günümüzde yanımızdaki insanlarla çok az sohbet ediyoruz. Buna vurgu yapan...
caydanlik
- 0 yorum
Les 2 Marmottes - Camomille Matricaire - Papatya Çayı
Les 2 Marmottes - Camomille Matricaire hakkında uzun uzun yazabileceğim bir çaydan ziyade saf ve doğal gelen tadı ve kokusuyla deneyerek farkedebileceğiniz bir çay. Eğer bir papatya tarlasından papatya toplayıp kokladıysanız, bu çayı içerken o günler anında zihninizde belirecek zira papatya çayının...
caydanlik
- 0 yorum
Çaydanlık süzgeci nasıl takılır?
Evdeki çaydanlığın süzgeci çıkmış, dem doldururken hep çay geliyor bardağa. Marketten çaydanlık süzgeci aldım ama nasıl takılır bilmiyorum, bu konuda deneyimi olan, süzgeç nasıl takılır bilen varsa, cahile anlatır gibi anlatabilir mi :)
keops
- 2 yorum
Doğadan Rezene Çayı
Bir başka bardak poşet bitki çayı ile karşınızdayız: Doğadan Rezene. Rezene bitkisi ve bu bitkinin çay olarak içimi pek çok farklı amaçla tercih ediliyor. Rezene'nin hem sakinleştirici bir özelliği var hem de özellikle emziren kadınlar sütlerinin artması için rezeneyi tercih ediyor. İşin bu...
caydanlik
- 0 yorum
Çay hakkında söyleyeceklerim var!
Yeni Yazılar
Les 2 Marmottes - Camomille Matricaire...
Oolong çayı nedir diye baktığımızda,...
Halk arasında daha çok keçiboynuzu...
Dünyada en çok tercih edilen ve...
Son zamanlarda çok sık dil getirilen...
Yeni Eklenen Videolar
Lipton'un 2018'in ilk günlerinde yayına...
Kahvaltıda çay içmek bizim kültürümüzde...
Çaykur'un birkaç gündür televizyonlarda...
Çaydanlığın kararması, kireç tutması vb...
Amerika'da birisi, minibüsünü bir nevi...
Çaydanlığı Fokurdatanlar