Tirebolu 42 Çayı

Tirebolu 42 çayı ile tanışmamız aslında bir kaç yıl öncesine dayanıyor. Ordu'da yaşadığımız dönemlerde oradaki marketlerde bulabildiğimiz (Aslen bir Giresun markası) ama İstanbul'a gelince pek satılmayan bir çaydı. Ta ki yakın döneme kadar. Tirebolu 42 artık büyük marketlerde rahatlıkla bulunabiliyor. Biz de uzun bir aradan sonra bu haftasonu evimize gidebilince, bir çay demleyelim artık dedik :)

Tirebolu 42 çayı, üzerinde de yazdığı gibi çay bitkisinin en önemli yeri olan ilk 2,5 yapraktan özel olarak üretilen bir çay. Fiyat/performans oranı çok iyi bir seviyede. Dün akşam çayı demlerken, demliğin ucunu da kapatıp daha yoğun bir aroma almayı tercih ettim. Gerçekten de iyi bir dem almak için çok fazla kaşık çay atmaya gerek kalmadan, içimi güzel, ağızda lezzetli bir çay tadı bırakan deme ulaştık. Çayın kalitesini zaten demlemeden önce, kuru çay formundayken, içerisinde çöp olmamasına, küçük parçalar halinde yer almasına bakarak da anlayabilirsiniz. Sizin başka yöntemleriniz varsa yorum olarak ya da forumda bir konu açarak anlatırsanız çok makbule geçer.

Biraz da paket üzerindeki bilgileri aktaralım: Tirebolu 42; Tirebolu yöresinde geleneksel yöntemlerle yetiştirilen ve toplanan iki buçuk yaprak çay filizlerinin işlenmesi ile elde edilmiş özel bir üretimdir.

Tirebolu 42 çayı nasıl demlenir?

Kireçsiz su kullanınız. Her bardak için bir çay kaşığı Tirebolu 42 Çayı koyunuz. Kaynayan suyu demliğe koyup, kuru çayı üzerine koyunuz ve kısık ateşte 15-20 dakika demleyiniz.

Benim lezzetini sevdiğim ve severek tükettiğim bir çay. Tavsiye eder miyim? Elbette.

Kategori: 
Benzer Konular
TR28 Tirebolu Çayı aynı markanın mı?
Dün markette "Tirebolu Çayında kampanya TR 28 tirebolu çayı" diye bir çay gördüm. Acaba bu Tirebolu 42'nin bir ürünü mü, daha önce TR28 çayı deneyen oldu mu?
blues
- 1 yorum
Demlik Poşet ile iyi çay demlenebilir mi?
Pek çok kişinin özellikle pratik ve bulaşık çıkarmadığı için tercih ettiği demlik poşet çay ile lezzetli bir dem alabilmek mümkün mü? Sizin bu konudaki tecrübeleriniz nedir? Açıkçası ben de bir dönem çaydanlıktaki demleme çayın yıkama zahmetinden dolayı bu türe dönmüştüm ama uzun süre kullanamadım...
caydanlik
- 1 yorum
Çay Hangi Ülkede Nasıl İçilir?
Çay hangi ülkede nasıl içilir diye soruyor, İngiltere, Rusya, Katar, Japonya, Brezilya, Çin ve Amerika'da nasıl içildiğini merak ediyorsanız, bu videoda cevabını bulabilirsiniz.
caydanlik
- 0 yorum
Doğadan Ayvalı Ihlamur Çayı
Hazırlaması kolay olan bardak poşet bitki çayları incelemeleri bu sıra epey yoğun gidiyor. Evde kendi demlediğimiz çaya hasret kaldık. Durum böyle olunca bu yazının konuğu da Doğadan Ayvalı Ihlamur bitki çayı oldu.Doğadan Ayvalı Ihlamurun bir defa kokusu müthiş. Daha sıcak suyu üzerine döker dökmez...
caydanlik
- 0 yorum
Çay Olmayan Kahvaltı - Kamera Şakası
Kahvaltıda çay içmek bizim kültürümüzde öyle bir yer etmiş ki, çay olmayan kahvaltı hayal dahi edilemiyor. Çaykur'un yaptığı bir gizli kamera şakasında, kahvaltı satan bir cafede, kahvaltının yanında çay isteyenlere garson, orada çay satılmadığını söylüyor. Gelen tepkiler çayın Türk insanı için ne...
caydanlik
- 0 yorum
Çay hakkında söyleyeceklerim var!
Yeni Yazılar
Oolong çayı nedir diye baktığımızda,...
Halk arasında daha çok keçiboynuzu...
Dünyada en çok tercih edilen ve...
Son zamanlarda çok sık dil getirilen...
Anavatanı Peru Amazon ormanları olarak...
Yeni Eklenen Videolar
Lipton'un 2018'in ilk günlerinde yayına...
Kahvaltıda çay içmek bizim kültürümüzde...
Çaykur'un birkaç gündür televizyonlarda...
Çaydanlığın kararması, kireç tutması vb...
Amerika'da birisi, minibüsünü bir nevi...
Çaydanlığı Fokurdatanlar